Szynoprzewody towarzyszą nam każdego dnia w domu, w pracy, w sklepach, ale czy ktokolwiek z Was się zastanawiał jak one działają? Podobnie jak szyny kolejowe, szynoprzewód jest "trasą" dla prądu zasilającego oprawy. Szynoprzewody wykonane są z aluminium a w ich środku biegną żyły miedziane po których płynie prąd. Żyły są w specjalnych oplotach izolujących prąd co powoduje, że szynoprzewody są całkowicie bezpieczne nawet jeżeli się ich dotknie gdy są włączone. Prąd w szynoprzewodznie płynie "wewnątrz" szyny i przesyłany jest do oprawy za pomocą specjalnych łączników, które po włożeniu lampy w szynoprzewód stykają się z żyłami zasilającymi. Szynoprzewody pozwalają doprowadzić na światło w prawie w każde miejsce w pomieszczeniu a to za sprawą przeróżnych łączników w kształcie liter: L, X, T czyli ogranicza nas chyba tylko wyobraźnia.


Szynoprzewody - zalety systemów oświetlenia szynowego

WYGODA
- bez względu jak macie zaprojektowane przewody w mieszkaniu na suficie, za pomocą szynoprzewodów możecie oświetlić pomieszczenie w całości bez konieczności przeprowadzania remontu. Szyna jest niezwykle prosta w montażu a do tego można z niej tworzyć na suficie różne kształty docierając nawet do najdalszych zakątków pomieszcznia.

FUNKCJONALNOŚĆ - po pierwsze, lampy na szynoprzewodach można przekładać i to bez użycia narzędzi. Po drugie, szynoprzewód można rozbudować o kolejne odcinki albo o nowe lampy po prostu dokładając je do już istniejącej konstrukcji. Po trzecie, na szynoprzewodzie 3 obowdowym (zwanym również 3-fazowym) możemy niezależnie włączać aż 3 grupy opraw, tworząc w jednym pomieszczeniu strefy o różnym natężeniu oświetlenia.

ESTETYKA - Szynoprzewód może być zarówno dekoracją pomieszczenia jak i elementem ukrytym oświetlającym wybrane powierzchnie. Wszystko zależy od koloru szynoprzewodu oraz jego rodzaju: natynkowy bądź wpuszczany w sufit.