Niezależnie czy to oddzielnie pomieszczenie czy tylko aneks w salonie , najistotniejszy w każdej jadalni jest oczywiście stół i krzesła. Jednak, by było wygodnie i przyjemnie zasiadać do posiłków, potrzebne też jest dobre oświetlenie.

Czy najlepiej, by nad stołem wisiała jedna lampa, czy może kilka?
Powinny być duże czy małe?W jakim kształcie?
Odpowiedzi zależą od aranżacji jadalni. Co najistotniejsze,stół musi mieć swoje własne oświetlenie, niezależnie od tego jaki ma kształt, jak jest duży i gdzie stoi. Światło nie tylko rozjaśnia przestrzeń, ale i uprzytulnia. A przecież to właśnie przy stole spędzamy mnóstwo czasu z rodziną czy przyjaciółmi, i nie zawsze chodzi o posiłek. Czasem zasiadamy tu do gry planszowej czy po prostu do biesiadowania.

Jakie światło w jadalni?

Dlatego światło nad stołem musi być delikatne, a jednocześnie jasne, by jedząc nie trzeba było zgadywać, co mamy na talerzu… Najważniejsze, żeby lampy nie oślepiały osób siedzących przy stole. Według zasad krawędź klosza powinna być nad stołem około 60-90cm. Jednak najlepiej usiądźmy przy stole i sprawdźmy, na jakiej wysokości powinna być konkretna oprawa, by światło nas nie raziło. Żarówki w oprawach powinny być na tyle głęboko, byśmy nie widzieli ich siedząc. Poza tym wieszajmy lampy tak, by nie zasłaniały osoby siedzącej naprzeciwko. Najlepiej wybrać lampę z regulacją wysokości – wtedy można dostosować jej długość metodą prób i błędów.
Ważna jest także barwa światła nad stołem – najlepiej, by była ciepła biała, czyli 3000K-3500 K (kelwinów).

Jedna lampa w jadalni czy więcej?

Aranżując jadalnię zadbajmy, by było miło zasiąść do obiadu czy kolacji w przytulnym miejscu. Dobierzmy oprawy nad stół stylistycznie pasujące do innych elementów wyposażenia. Nad stołem o typowych wymiarach, długości około 100-120 cm wystarczy jedna lampa, pod warunkiem, że równomiernie oświetli cały blat. Natomiast nad długimi stołami, przy których siada 6-8 osób po jednej stronie, lepszym rozwiązaniem jest zawieszenie kilku lamp w rzędzie lub kiedy mamy tylko jedno źródło prądu, ciekawym rozwiązaniem będzie zamontowanie szyny z lampami wiszącymi, które będziemy mogli w dowolny sposób przesuwać w zależności od ilości potrzebnego światła.

Nad stołem czy obok?

Zawsze stół powinien być oświetlony od góry. Idealnie sprawdzają się tu lampy wiszące sufitowe. Jednak można także pokusić się o inne rozwiązanie – postawić lampę podłogową na długim wysięgniku, dzięki któremu źródło światła będzie mogło być nad centralnym miejscem stołu. To praktyczny pomysł, jeśli stół zmienia swoje miejsce, na przykład po rozłożeniu. Wtedy możemy przestawiać za nim lampę. Typowa podłogowa lampa stojąca może również stanąć z boku, blisko stołu, jednak raczej jako światło dekoracyjne, klimatyczne niż oświetlające potrawy na stole.
Jeśli chodzi o boczne oświetlenie, to kinkiety do jadalni są jak najbardziej polecane. Dzięki nim z łatwością stworzymy relaksując nastrój, kiedy podamy kawę, likier, ciasto… Wystarczy jeden większy lub kilka małych kinkietów, zaś na stole świeczki, by zmienić klimat spotkania. Nad szafkami w kuchni zainstalowano paski LED, które w ciekawy sposób oświetlają przestrzeń nad szafkami rozproszonym światłem. W samej kuchni tam gdzie pracujemy oświetlenie punktowe wbudowane w sufit, oświetli miejsce pracy wtedy, gdy będziemy przygotowywać posiłek.

Okrągła, podłużna, duża czy mała lampa do kuchni?

Lampę trzeba dopasować do kształtu stołu i do jego wielkości. Nad okrągłym stołem lepiej nie wieszać kanciastych opraw. Bardziej spójne będą tu formy pełne okrągłości i miękkich linii.
Nad długim stołem można zawiesić również długą lampę – np. model Q-Line o długości 2 metrów ciekawie prezentuje się w jadalni na zdjęciu poniżej. Ledy cofnięte, więc nie powodują efektu oślepienia osób siedzących przy stole.
Z kolei prosty drewniany stół w stylu industrialnym stworzy dobraną parę z lampami metalowymi o prostych, właśnie kanciastych, geometrycznych kształtach. Przykładem mogą być aluminiowe lampy Phelia